Sobota, 25. máj 2024

Futbal je rozbitý covidom a do toho ešte prichádza zbytočná SuperLiga, povzdychol si Ján Kocian

Michal Bruner Michal Bruner 19.04.2021
TASR - Lukáš Grinaj

Dvanásť zakladajúcich klubov oznámilo v noci na pondelok snahu čo najskôr vytvoriť súťaž konkurujúcu klubovým súťažiam Európskej futbalovej únie UEFA.

Sú medzi nimi Arsenal Londýn, Manchester United, FC Liverpool, Tottenham Hotspur, Chelsea Londýn, Manchester City, AC Miláno, Inter Miláno, Juventus Turín, Real Madrid, FC Barcelona a Atletico Madrid. Ponuku odmietli Paríž St. Germain i nemecké giganty Bayern Mníchov a Dortmund.

Bývalý futbalový internacionál Ján Kocian zamietavé stanovisko Nemcov čakal a stotožňuje sa s ním.

Zbytočný krok

„Ja si myslím, že formát Ligy majstrov je dobrý, aj keď z môjho pohľadu je tam veľa mužstiev. Mne sa to páčilo, keď tam hrali najviac tri tímy z jednej krajiny, teraz je to už rozšírené, mužstiev je veľa. Ale je zbytočné niečo nové otvárať. Hráči sú vyťažení, majú toho veľa v lige i v reprezentácii, kalendár je nabitý. A nahrádzať niečo čo funguje je zbytočné,“ povedal Kocian pre náš web v reakcii po založení novej futbalovej Superligy.

Členovia futbalovej Európskej Superligy by mali mať k dispozícii fond vo výšky 3,5 miliardy eur k podpore investícií do infraštruktúry a ESL už podnikla aj právne kroky so zámerom ochrániť svoju investíciu. Pripravujú sa tak už aj formálne na boj s UEFA i FIFA, ktoré chcú vzniku súťaže zabrániť.  Vznik projektu ostro kritizovali predstavitelia UEFA, ale aj niektoré svetové veľkokluby. Striktné odmietnutie prišlo z Baernu, Dortmundu, ale aj z francúzskeho PSG. „Neprekvapilo ma to vôbec. Predtým sa šéf Bayernu Karl Heinz Rummenigge vyjadril, že oni do toho nepôjdu. V tomto sú Nemci dosť zásadoví. Ja sa nechcem dotknúť mužstiev, ktoré tam teraz sú, najmä španielskych, ktoré sú zadlžené a kde hranicu fair play až tak nedodržiavajú. Nemci sú v tomto fakt zásadoví  a dlho bojovali za to, aby práva a povinnosti boli rozdelené na všetky mužstvá. A oni to striktne dodržiavajú. Rummenigge bol vždy proti založeniu niečoho, kde bude len nabaľovanie peniazmi. Stojím si úplne za ich názorom,“ povedal Kocian, ktorý v Nemecku pôsobil ako hráč aj tréner.

Musí prísť k debate

Superlige by malo pôsobiť 20 klubov, 12 zakladajúcich a tri ďalšie kluby na permanentnej báze, päť kvalifikovaných na základe dosiahnutých výsledkov. Ďalšie detaily predstavitelia ESL neudali. Mužstvá by hrali v dvoch desaťčlenných skupinách doma-vonku, mali by garantovaných 18 zápasov. Prví traja zo skupiny postúpia do štvrťfinále, 4. a 5. mužstvo z každej skupiny odohrá baráž o štvrťfinále doma-vonku. Štvrťfinále a semifinále doma-vonku, finále na jeden zápas na neutrálnom štadióne. Superliga by mohla odštartovať od budúcej sezóny a hrať by sa mala od augusta do mája. Oficiálne dátumy ešte nie sú stanovené.  UEFA a národné zväzy reagovali, že všetky kluby, ktoré sa zapoja do Superligy, vylúčia z ostatných domácich, európskych i globálnych súťaží. Ich hráči môžu prísť aj o možnosť hrať za národné tímy.

„Musí dôjsť k debate, lebo vyhrážať sa niečím, čo sa možno ani napokon neuskutoční nie je správne. Futbal je rozbitý covidom, do toho prišlo ešte takéto niečo. Jednoducho národné zväzy budú trpieť. Musí prísť ešte k nejakému sedeniu, toto ja považujem za také prvotné vyhrážky. Ale národné zväzy sú teraz zdrvené obmedzeniami a pandémiou a keby k tomu prišlo, bola by to katastrofa. Ja si neviem predstaviť, že  by sme nevideli v reprezentácii najlepších hráčov. Bolo by to smutné,“ myslí si Kocian.

Negatívne reakcie

Negatívne reakcie už prišli aj od bývalých hráčov, či fanúšikov. Bývalý kapitán Manchestru United Gary Neville označil účasť klubu v Superlige za zradu, rovnako aj bývalý hráč Liverpoolu Jamie Carragher. V rovnakom duchu ako Carragher sa vyjadrili aj zástupcovia oficiálnych fanúšikovských združení dvoch anglických klubov FC Liverpool a Chelsea Londýn, ktoré sú medzi zakladajúcimi členmi Superligy. „Nečudujem sa im. Má to svoju tradíciu, či už LM alebo EL a tieto tradičné mužstvá ju porušili a idú do niečoho, čo je len nabaľovanie nového kapitálu. Podľa im to ani nesedí. Tak ako mne nesedí napríklad Liga národov, ktorá je umelá. Neviem si predstaviť, kde by Superliga našla termíny. Fanúšikom sa nečudujem za takú reakciu. Počkajme si teda, čo sa udeje v najbližších dňoch,“ uzavrel Kocian.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera