Nedeľa, 30. jún 2024

V Katare sa stavbári nevyberajú podľa ceny, hovorí Slovák, ktorý postavil rozprávkový štadión Al Janoub pre majstrovstvá sveta

SITA AP Photo/Hassan Ammar

V novembri budúceho roka sa futbalový svet stretne na majstrovstvách sveta. Jeden zo štadiónov pomohol postaviť Slovák Pavel Zuzula. V rozhovore pre český Seznam hovorí, že v Katare sa nepracuje s budgetmi a rozpočet 700 miliónov dolárov bol vlastne len orientačný.

Kontroverzné majstrovstvá

V Zürichu pred vyše desiatimi rokmi rozhodli, že futbalové majstrovstvá sveta 2022 pripadnú po prvýkrát v histórii arabskej krajine. Okamžite sa rozpútala diskusia, v rámci ktore sa poukazovalo sa na to, že ide o malú krajinu bez väčšej futbalovej tradície a často sa skloňovalo slovo korupcia.  

Medzinárodná futbalová federácia FIFA navyše presunula termín podujatia kvôli vysokým horúčavám z tradičných letných dní na november a december.

Majstrovstvá sveta sa odohrajú na ôsmich štadiónoch v piatich mestách. Hneď štyri sa nachádzajú v hlavnom mesta Doha. Všetky štadióny budú klimatizované, aby hráči ani fanúšikovia nepociťovali vonkajšie horúčavy. Miesto vyhrievaných trávnikov sa na štadión dostali chladiace zariadenia plochy a klimatizácia.

Šesť z areálov bude postavených nanovo, dva si prechádzajú výraznou rekonštrukciou.

Slovenská výstavba

Bude to jedinečný zážitok,“ teší sa zo šampionátu slovenský inžinier Pavel Zuzula, ktorý sa svojou firmou PORR spolupracoval na výstavbe jedného z impozantných štadiónov Al Janoub Stadium v meste Al Wakrah. V Katare pôsobí už od roku 2012 a podieľal sa aj na stavbe metra v hlavnom meste.

Osemdesiattisícové mesto Al Wakrah leží 16 kilometrov južne od metropole Doha. Štadión je v tvare tradičného rybárskeho člna, ktorého autorkou je Britka iránskeho pôvodu Zaha Hadid, ktorá navrhla aj novostavby v Bratislave. Výstavba trvala 34 mesiacov. Na projekt sa minulo 587,3 milióna eur.

Kapacita štadióna je 40 777 miest. Aby neboli miesta na štadióne prázdne pošlú stavebné firmy na zápasy povinne časť svojich zamestnancov. „Päťsto až tisíc ľudí dostane v práci voľno, poriadne sa umyje, oblečie do čistého a ide fandiť,“ prezradil slovenský inžinier.

Po šampionáte bude kapacita areálu znížená o 20 000 miest, zvyšné časti prevezú do Afriky na rozvoj športovej infraštruktúry.

Za veľa peňazí veľa muziky

Obchodní partneri Zuzulovej firmy vystavali najväčší štadión majstrovstiev Lusail Iconic Stadium v Lusail City s kapacitou 86 250. Architektúra je odlišná. Ide o impozantnú stavbu s vyšperkovaným dizajnom navrhnutú najlepšími architektami a projektantami za použitia najmodernejších technológii.

Štadióny v Európe sa stavali založené na štandardoch UEFA. Pravidlá svetovej asociácie FIFA sú prísnejšie. A pokiaľ ide o Katar, tam je klientela náročnejšia. „To preto, že v krajine bohatej na zásoby ropy a zemného plynu, sú k dispozícii takmer neobmedzené finančné zdroje a klient si môže kúpiť to najlepšie na celom svete,“ opísal situáciu v krajine Pavel Zuzula.

Hracie plochy sú umiestnené vedľa seba a medzi nimi je vybudované kompletná infraštruktúra. Medzi niektorými štadiónmi aj priame spojenie metrom. „Fanúšikovia stihnú aj dva tri zápasy za deň.“ V skupinovej fáze sú na programe až štyri zápasy denne (11.00, 14.00, 17.00 a 20.00).

Zoznam štadiónov, kde sa odohrajú MS vo futbale 2022

Lusail Iconic Stadium – 6 zápasov v skupine, 1 osemfinále, 1 štvrťfinále, 1 semifinále, finále
Mesto: Lusail
Kapacita: 86 250

Al Bayt Stadium – dejisko otváracieho zápasu, šesť zápasov v skupine, 1 osemfinále, 1 štvrťfinále, 1 semifinále
Mesto: Al Khor
Kapacita: 60 000

Al Janoub Stadium – 6 zápasov v skupine, 1 osemfinále
Mesto: Al Wakrah
Kapacita: 40 000

Al Rayyan Stadium – 6 zápasov v skupine, 1 osemfinále
Mesto: Al Rayyan
Kapacita: 40 000

Khalifa International Stadium – 6 zápasov v skupine, 1 osemfinále, zápas o tretie miesto
Mesto: Doha
Kapacita: 40 000

Educational City Stadium – 6 zápasov v skupine, 1 osemfinále, 1 štvrťfinále
Mesto: Doha
Kapacita: 40 000

Ras Abu Aboud Stadium – 6 zápasov v skupine, 1 osemfinále
Mesto: Doha
Kapacita: 40 000

Al Thumama Stadium – 6 zápasov v skupine, 1 osemfinále, 1 štvrťfinále
Mesto: Doha
Kapacita: 40 000

Odoberať Newsletter

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra, a.s.. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera