Sobota, 25. máj 2024

Well done, Zsolt Hornyák! Maďarský futbalový guláš ochucujú aj slovenské prísady

Former Skyblue Former Skyblue 01.03.2021
TASR/Pavol Funtál

Aj v ligách okolo nás pôsobí viacero Slovákov, takže pohľad za kulisy „susedov“ nebýva márny. Porovnávať sa s Premiér League či La Ligou asi nebude namieste, radšej teda vykročme južne od našich hraníc.  

„Akademici“ mútia vodu

Najspokojnejším zástupcom Slovenska v maďarskej lige je v tejto chvíli určite Zsolt Hornyák. Bývalý hráč bratislavského Slovana vedie z lavičky tím Puskás Akadémia FC a okupuje s ním aktuálne striebornú priečku.

Tak vysoko ešte klub z Orbánovej rodnej viesky Felcsút nebol a z druhého miesta odsunul dokonca v posledných kolách ďalší maďarský topklub – Videoton zo Széhesfehérváru, aktuálne MOL Fehérvár, ale kto si má pamätať každý rok iný názov…

Klub, pomenovaný podľa legendy maďarského futbalu, krásou svojej hry zďaleka neatakuje legendárnych kúzelníkov Brazília´70, ale poctivým futbalom, pri ktorom nešetrí krokmi, smeruje do európskych pohárov.

Tomu sa povie: Well done, Zsolt! Spolu s ním sa raduje aj ďalší Slovák v klube, útočník Jozef Urblík.

Zeleno – bieli náhradníci  

Druhí najspokojnejší (ale iba podľa umiestnenia) môžu byť Mak so Škvarkom vo Ferencvárosi. Klub šliape neohrozene k ďalšiemu titulu štýlom, že všetci ostatní už aj stopu dávno stratili.

Hoci v úvode jari sa nevyhol zakolísaniam (najmä prehra 0:1 s posledným DVTK na domácej pôde v prvom kole odvety je z ríše Súhvezdia Veľryby), rýchle našiel vodováhu a vyrovnal svoju polohu. Našu dvojicu by však v základe nenašla ani Popoluška s celým holubím ansámblom.

Takže Duo Slovakia v zeleno – bielych farbách počíta každú minútku na trávniku, ktorú v nadupanej zostave dostáva v záveroch duelov. A potom, keď niekto z nich nastúpi, ešte to dopadne ako túto sobotu, keď Róbert „Red Card“ Mak zahodil v 81. minúte penaltu a odmietol tak víťazstvo na pôde mestského rivala MTK. Fradi to neublíži, Robovi sa možno minutáž na ihrisku ešte scvrkne.

A žilinský šošon Miško, ktorý sa nezmestil ani na súpisku v LM? Mal by čo najintenzívnejšie premýšľať o zmysluplnom pokračovaní kariéry niekde inde. Teda, pokiaľ vysedávanie na lavičke lídra maďarského futbalu nie je tak lukratívne, že stojí za jej zakopanie pri známom Lánc híde (Reťazovom moste)…

Návrat z portugalského exilu

Úspešný vstup a tento víkend aj prvý gól má na konte Martin Chrien. Hráč, ktorý bol jedným z ťahúňov našej úspešnej „poľskej“  21ky, už pomaly upadal do fanúšikovského zabudnutia. Natiahnuť na seba dres lisabonských „orlov“ je síce „coisa bombástica“, ale nesmie ostať iba pri účasti v „béčku“ alebo hosťovaní na Azoroch.

A tak skúša teraz šťastie za provinčný Mezőkövesd-Zsóry SE, jednu z tých menej známych „dedín“ v maďarskom futbale, ktorá sa momentálne drží v strede tabuľky. Ale pri jej  vyrovnanosti môže po troch kolách bojovať o Európu alebo o holý život.

Boj o udržanie bude thriller

Úplne iné starosti má ďalší Slovák, brankár Tomáš Tujvel z Nitry. V Maďarsku sa vypracoval na spoľahlivého gólmana a dnes háji bránku ďalšej veľkej značky, budapeštianskeho Honvédu.

Kolíska zlatej Puskásovej jedenástky však už zďaleka nie je čím bývala. Hoci Marco Rossi ešte stihol pred štyrmi rokmi navariť „spaghetti dei maestri“ , po jeho preplatení Oszkárom z Hornej zeme, sa začal úpadok červeno – čiernych.

Prispelo k nemu aj vyhnanstvo na štadióne MTK, keďže ten vlastný v juhovýchodnej štvrti Kispest kompletne prerábal ako posledný z veľkej budapeštianskej päťky (ďalšími sú Ferencváros, Újpest, Vasas, MTK). V súčasnosti ho už má dokončený (nádherný) a možno ho nakopne smerom dopredu podobne ako u nás Trenčanov…

O titule je rozhodnuté, hrať sa bude len o ďalšie miestenky v Európe. Tuhý boj však sľubuje spodok tabuľky. Všeobecne sa počíta, že posledné miesto pripadne DVTK z Miškolca, ktorý zaostáva, ale partia o druhého „čierneho Petra“ bude vražedná a za stôl si zasadne okrem Honvédu aj ďalšia „ťažká váha“ Újpest, Zalaegerszeg a budapeštiansky novic Budafok, ktorý má zatiaľ prekvapujúco celkom dobré karty.

Veľké mená v druhej lige  

Veci sa dejú aj v 20-člennej druhej lige s dvoma priamo postupujúcimi. Je prepchatá bývalými prvoligovými klubmi. Jedného z nich – ETO Győr – drží svojimi gólmi v pokojnom strede tabuľky bývalý slovanista, dnes už 34 – ročný Tamás Priskin.  Rovnaký ročník narodenia je aj ďalší bývalý internacionál Róbert Feczesin z červeno – modrého Vasasu. Ten už trávi v druhom poschodí tretiu sezónu a tentokrát by konečne chcel uspieť a vrátiť sa medzi elitu.

Práve Feczesin dvomi gólmi v závere zostrelil v nedeľu lídra z Debrecínu na jeho ihrisku a predviedol parádny obrat. Týždeň predtým sa mu to podarilo proti Budaorsu na domácom ihrisku a tak má tradičná značka dobre našplianuté k tomu, k čomu velí jej bohatá história. A Debrecín, ktorý vypadol vlani? Tiež nezaostáva. Angažoval najväčšiu maďarskú hviezdu tretieho milénia Balázsa Dzsudzsáka, ktorý sa vrátil ku koreňom a kariéru bude chcieť určite ukončiť v najvyššej súťaži. Či mu bude sekundovať aj gólman Tomáš Košický, ktorý zatiaľ skôr zahrieva lavičku, je však otázne.

V každom prípade, maďarský futbal sa vybral smerom nahor nielen po reprezentačnej línii (postup na ME, postup do elitnej A skupiny v Lige národov), ale aj kvalitou svojej ligy. Len aby nám neušli za pár rokov o dve konské hlavy aj donedávna toľko podceňovaní Maďari… lebo to by už Janko Slota možno fakt do tých „tankoch“ nasadol…

Ďalšie články o futbale

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera