Sobota, 25. máj 2024

Čože je to sedemdesiatka? Craig Ramsay bol hokejové baranidlo Buffala Sabres. Ako tréner získal Stanley Cup a dôveru Šatana

SITA/Marek Lukáč

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Edward Ramsay oslavuje 70. narodeniny.

V mladosti sa naučil hrať poctivý hokej

Hokej zbožňoval už ako dieťa, na dvore za domom mal provizórnu ľadovú plochu. V desiatich rokoch sa Craiga ujal rodinný priateľ a sused Bert Turney, ktorý trénoval klub v miestnej hokejovej lige. “Ako dieťa som nebol najlepší, ale mal som šťastie na skvelého trénera,” spomína si na Turneyho, ktorý ho viedol do šestnástich. Naučil ho hrať poctivý hokej na oboch stranách klziska. Na ňom Ramsay bazíruje dodnes.

V roku 1967 prerušil mladý hokejista štúdium na strednej škole v North Albione. Dostal skúšobný kontrakt v organizácii Peterborough Petes, mal vtedy len 16 rokov a ani nie 68 kilogramov. Pri drobnej postave sám neveril, že sa môže udržať v tíme.

V tom čase som ani len neuvažoval, že by mohol byť zo mňa profesionálny hokejista,” uviedol v rozhovore pre hockeyslovakia.sk. Roger Neilson, vtedajší tréner Petes, v ňom však videl hokejový potenciál. Na ľade sa Ramsay pod jeho vedením vypracoval na elitného brániaceho útočníka a stal sa aj kapitánom tímu. Neilsen už vtedy poznamenal, že ak to dokáže celú kariéru, bude napriek nižšej produktivite v porovnaní s hviezdami nevídane žiadaný.

Poctivý a verný profesionál

Kanadského útočníka draftovalo Buffalo Sabres z 19. miesta v roku 1971 a tímu ostal verný celú hráčsku kariéru. Počas štrnástich rokoch v drese Šablí odohral 1070 zápasov v základnej časti NHL, nazbieral 672 bodov (252 gólov a 420 asistencií). V play off sa predstavil v 89 zápasoch a pridal 48 bodov (17+31).

V sezóne 1974/75 doviedol Buffalo do finále play off, kde Sabres podľahli Philadelphii. Za Šable odohral v najlepších rokoch 776 zápasov za sebou bez prerušenia a jeho séria je dodnes štvrtou najdlhšou v NHL. Z hry ho vyradila až zlomenina nohy v roku 1983. “Som na tú sériu hrdý. Časy však môj pohľad na prekonávanie takýchto rekordov zmenili. Nikdy by som nežiadal hráča, aby sa snažil o niečo podobné. Každému odporúčam práveže viac oddychu a pokoja, keď je to možné,” povedal Ramsay, ktorého pre nezlomnosť a údernosť prezývali “baranidlo”.

V poslednej hráčskej sezóne 1984/1985 si zahral v Zápase hviezd. Ocenilo ho trofejou Frank J. Selkeho pre najlepšie brániaceho útočníka.

Trénerský Stanley Cup

Svoju trénerskú kariéru odštartoval takmer ihneď po ukončení tej hráčskej vo veku 34 rokov ako asistent trénera.

Ako hlavný kouč viedol Buffalo, Philadelphiu Flyers a Atlantu Thrashers. Najväčší úspech zožal ako asistent trénera s tímom Tampa Bay Lightning, keď v roku 2004 získal Stanley Cup.

Naposledy pracoval ako konzultant v Montreale Canadiens (2016/2017).

Kariéra reprezentačného trénera

Počas slávnostného vyhlásenia ankety Hokejista roka 2017 oznámil Miroslav Šatan meno deviateho slovenského trénera národného tímu v ére samostatnosti.

Som rád, že takýto odborník, ktorý pôsobil v NHL ako hráč a dlhé roky ako tréner v rôznych úlohách, príde k nám a pomôže nám nastaviť alebo nasmerovať hokej nejakými novými odbornými vecami k novej epoche,” prezradil o Craigovi Ramsayim pre nhl.com vtedajší generálny manažér.

Jeho cieľ na lavičke Slovenska bol jasný – posunúť tím na vyššiu úroveň. Slovenské národné mužstvo nepostúpilo do štvrťfinále šampionátu od roku 2013. Na majstrovstvách sveta vo Francúzsku a Nemecku v roku 2017 obsadili naši nelichotivé 14. miesto. Realizačný tím vkladal do kanadského trénera veľké ambície. Kontrakt mal platnosť dva roky.

Prvá veľká skúška

Slovenskí hokejisti sa na majstrovstvách sveta 2018 v Dánsku pod taktovkou zahraničného trénera ukázali v pozitívnom svetle. Bojovali o štvrťfinále, napokon z toho bolo deviate miesto. Sympatické výkony predviedli proti tímom zo svetovej špičky.

V úvodnom zápase proti Českej republike im k víťazstvu chýbalo deväť sekúnd. Vyrovnanú partiu odohrali slovenskí hokejisti aj so Švédskom a v metropole Dánska získali najviac bodov od strieborného šampionátu v Helsinkách 2012.

Vzhľadom na predchádzajúci rok sa dá konštatovať, že bodové zlepšenie je výrazné. Mám indície aj od iných tímov, že naša hra sa trochu zmenila. Hráme iným spôsobom a na tomto turnaji sa to aj ukázalo,“ zhodnotil šampionát generálny manažér reprezentácie SR Miroslav Šatan.

Domáci šampionát

Aj na domácich majstrovstvách sveta 2019 získalo družstvo Craiga Ramsayho jedenásť bodov a skončilo znova na deviatom mieste. Opäť klopalo na dvere osmičku najlepších a opäť chýbali sekundy. Tentokrát tri v zápase s Kanadou.

Na hernom prejave bolo vidno, že tréner zvýšil hráčom sebavedomie. Presvedčil ich, že gól môže streliť každý. Pokrok bol viditeľný.

Myslím si, že náš tím bol na MS výborný. Hráči hrali naplno, odvážne a nemohol som ich žiadať, aby ešte viac bojovali. Musíme sa poučiť, ako dotiahnuť zápasy do úspešného konca, celých 60 minút. Ak by sme zo siedmich zápasov zobrali späť asi 40 sekúnd, postúpili by sme a všetci by boli šťastní. Som veľmi rád, že som tu bol, som hrdý na chalanov a myslím si, že by mala byť celá krajina,“ zhodnotil turnaj tréner.

Predĺženie zmluvy

Miroslav Šatan už vo funkcií prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja vyjadril kanadskému trénerovi podporu. V októbri minulého roku podpísali nový kontrakt na nasledujúcu sezónu a v prípade úspešnej kvalifikácie o postup na zimné olympijské hry do Pekingu až do konca ročníka 2022.

Na striedačke nestál vyše roka. Koncom februára 2020 sa vrátil na Floridu za rodinou. Pre pandémiu koronavírusu zrušili vlani majstrovstvá sveta vo Švajčiarku a presunuli olympijskú kvalifikáciu.

Po dohode s členmi vedenia sa Ramsay vzdal platu v prospech potrieb slovenského hokeja v krízovom období.

Sedemdesiate narodeniny oslavuje doma na Floride, v Tampe. Na Slovensko by mal priletieť koncom marca a zapojiť sa do prípravnej fázy pred majstrovstvami sveta v Lotyšsku.

Program Slovenska na MS v hokeji 2021 Lotyšsko (A-skupina)

Piatok 21. mája o 20:15 Bielorusko – Slovensko
Nedeľa 23. mája o 12:15 Veľká Británia – Slovensko
Pondelok 24. mája o 16:15 Slovensko – Rusko
Štvrtok 27. mája o 16:15 Švajčiarsko – Slovensko
Sobota 29. mája o 20:15 Slovensko – Dánsko
Nedeľa 30. mája o 20:15 Švédsko – Slovensko
Utorok 1. júna o 16:15 Slovensko – Česko

 HRÁČSKA VIZITKA CRAIGA RAMSAYHO

1967 – 1971 Peterborough Petes/OHL
1971 Cincinnati Swords/AHL
1971 – 1985 Buffalo Sabres/NHL      

Bilancia v NHL: 1070 zápasov, 252 gólov, 420 asistencií, 672 bodov / v play off 89 zápasov, 17 gólov, 31 asistencií, 48 bodov.

TRÉNERSKÁ A MANAŽÉRSKA VIZITKA CRAIGA RAMSAYHO

1985 – 1993 Buffalo Sabres (asistent trénera, hlavný tréner, asistent generálneho manažéra, riaditeľ oddelenia hráčov a zamestnancov)
1993 – 1995 Florida Panthers (asistent trénera)
1995 – 1996 Dallas Stars (skaut)
1996 – 1998 Ottawa Senators (asistent trénera)
1998 – 2001 Philadelphia Flyers (asistent, hlavný tréner)
2001 – 2004 Tampa Bay Lightning (asistent)
2005 – 2007 Tampa Bay Lightning (asistent)
2007 – 2010 Boston Bruins (asistent)
 2010 – 2011 Atlanta Trashers (hlavný tréner)
2011 – 2014 Florida Panthers (asistent)
2014 – 2015 Edmonton Oilers (asistent)
2016 – 2017 Montreal Canadiens (konzultant)
2017 – 2021 tréner slovenskej hokejovej reprezentácie

NAJVÄČŠIE ÚSPECHY

1974 – hráčska účasť vo finále o Stanleyho pohár s Buffalom
1976 – účasť v zápase hviezd NHL
1985 – držiteľ Selkeho trofeje pre najlepšie brániaceho útočníka
1987 – uvedenie do Siene slávy Buffala Sabres
2004 – víťaz Stanleyho pohára s Tampou Bay v pozícii asistenta trénera

Ďalšie články o hokeji

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera