Pondelok, 22. júl 2024

Dve zásadné otázky skrátenej sezóny NHL: Jedna za sto bodov a druhá za 50 za 50

Jakub Halák Jakub Halák 23.02.2021
FOTO TASR/AP

V dnešných ťažkých časoch, kedy sa všetko musí prispôsobovať súčasnej pandemickej situácií, sa na hokej môže človek v Amerike pozrieť iba v televízore, notebooku, tablete, mobile alebo na kajaku a výletnej lodi. Jedine, že by slnko roztopilo ľad.

Dve zásadné otázky

Sezóna je skrátená na 56 zápasov, ale plánovaný koniec je v nedohľadne. Odklady kvôli Covidu sú na dennom poriadku. Napriek všetkým peripetiám existujú aj pozitíva.

Prvým je, že sa liga vôbec hrá. Druhým, že v posledných piatich sezónach začali ožili stobodové sezóny. To znamená, že nielen Slovensko sa vracia v čase. V prípade NHL sa jedná o pozitívum. #divoké80tky

Po Crosbym a Ovechkinovi preberá opraty mladšia generácia hráčov, čo je vidieť v novej sezóne. Na čele kanadského bodovania sú dve extrémne produktívne dvojice. Napadajú ma preto iba dve otázky.

Dokáže McDavid dať 100 bodov za skrátenú sezónu?

V NHL sa hrali zatiaľ dve oficiálne skrátené sezóny. V ročníku 2002/03 mal najviac bodov Martin St.Louis, 48 stretnutiach presne 60 (1,25 bodu na zápas) a v ročníku 1994/95 Jaromír Jágr a Eric Lindros 70 bodov za 48 respektíve 46 zápasov, čo je 1,46 a 1,54 bodu na zápas.

Connor má v súčasnosti už 37 bodov, čo je priemer 1,85 na stretnutie. Ak by mu súčasné tempo zbierania bodov vydržalo, nazbiera ich 103 až 104. Ale také jednoduché to nebude.

Faktory proti

V doterajších 20 zápasoch nebodoval už štyrikrát. To je presne 20 percent zápasov bez bodového zápisu. Dobré je, že nikdy to neboli dva zápasy po sebe. Ďalej je Connor odkázaný na streleckú  potenciu svojich spoluhráčov, keďže má už 25 prihrávok. Šestnásť prvýc asistencia a deväť druhých asistencií. Najčastejšie nabíjal na gól Nugentovi-Hopkinsovi (7), čiže mu to nekazte a močte hokejky v záchode. Bude tiež záležať, či #97 odohrá celú sezónu.

Faktory pre

Edmonton dal 19 gólov v presilovke a McDavid má 16 bodov. Nemusí sa spoliehať iba na súhru s Draisaitlom, keďže sa spolupodieľali na 14 góloch svojho tímu, čo je 37 percent bodov McDavida.

Má už dva päťbodové, jeden štvorbodový a dva trojbodové zápasy. Navyše Edmonton má posledných desať zápasov bilanciu 8-2-0 a Connor v nich priemer dva body na zápas.

Tiež vie celkom umne zobrať puk, po troch krokoch zmeniť súperov na kúžele a ukázať spoluhráčom ako sa to robiť má.    

Verdikt

Tento vlak je rozbehnutý a zastaviť ho bude ťažké. Zrejme bude mať 85+ bodov, stovka je skôr mokrý sen.

Strelí Matthews 50in50?

V prvom rade je dôležité pripomenúť, čo 50in50 znamená. Hráč musí skórovať v prvých 50 zápasoch svojho klubu v sezóne a nezáleží, či zápasy hrá. A preto je napríklad Pastrňák mimo hru, aj keď jeho forma je úchvatná. 

Rekord je to taký výnimočný, že sa to podarilo zatiaľ iba piatim legendám, a nie je náhoda, že všetci sú v Sieni slávy. Je to také náročné, že Gretzky to dal iba trikrát a Lemieux iba raz.

Jediný reálny kandidát je momentálne Matthews.

Faktor proti

Toronto hralo už 19 zápasov, pričom Matthews iba 18, v ktorých ale dal 18 gólov. Mimochodom posledný, kto dosiahol 50in50, Brett Hull, mal po 19 zápasoch 16 gólov, len potom strelil päť hattrickov, a tie dal klenot Toronta zatiaľ iba dva v celej kariére.

Druhým menovateľom je fakt, že mu na desať gólov prihral Marner a od jeho formy sa bude odvíjať aj Austonov nástrel.  

Faktor pre

Toronto má najsilnejšiu presilovku v lige a jednotka draftu 2016 dala tretinu ich gólov v početnej výhode. Zápasy sa hrajú v blokoch proti rovnakým súperom. Štatistika hovorí, že pokiaľ v takomto bloku Matthews skóruje už v prvom zápase, ťahá gólovú šnúru až do konca bloku.

Stalo sa tak trikrát a to proti Calgary (2 zápasy, 2 góly), Vancouveru (3 zápasy, 5 gólov) a Ottawe (3 zápasy, 5 gólov).

Verdikt

Sezóna bude okolo 45 branek. Všetko navyše pre hráča, čo drží Movember celý rok, bude nadstavba.

Ďalšie články o hokeji:

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera