Sobota, 15. máj 2021

Verím, že to nebol posledný metál, hovorí biatlonistka Henrieta Horvátová po prvej juniorskej medaile

Nikola Baďová 18.03.2021

Henrieta Horvátová je dvadsaťjedenročná slovenská biatlonistka, ktorá si odkrútila svoju prvú kompletnú sezónu v kolotoči Svetového pohára.

Jej najlepším výsledkom je 52. miesto vo vytrvalostných pretekoch v talianskej Anterselve. Zúčastnila sa majstrovstiev sveta v slovinskej Pokljuke, kde sa predstavila v štafetových pretekoch.

Vrcholom jej sezóny boli majstrovstvá sveta juniorov v rakúskom Obertilliachu. Vo svojom prvom vystúpení na šampionáte sa Henriete podarilo vybojovať striebornú medailu vo vytrvalostných pretekoch. Pre Slovensko vôbec prvú v juniorskej kategórii.

Po juniorských majstrovstvách sveta sezónu ukončila a sústredila sa na školské povinnosti.

Henrieta Horvátová
Dátum narodenia: 18. 09. 1999
Debut v Svetovom pohári: 5. marca 2020 rýchlostné preteky (NMNM)
Účasť na MS juniorov: 3 (2019 Osrblie, 2020 Lenzerheide, 2021 Obertilliach)
Účasť na MS: 1 (2021 Pokljuka)

Máte za sebou prvú kompletnú sezónu medzi seniormi. Ako by ste ju zhodnotili?

Na začiatku tejto sezóny som nepredpokladala, že absolvujem takmer všetky kolá Svetového pohára a k tomu ešte aj majstrovstvá sveta v Pokljuke. Človek však mieni a osud mení. Po neočakávanom výpadku sestier Fialkových som nastúpila na väčšinu štartov najmä v prvom a druhom trimestri. Do kariet hral aj fakt, že všetky ostatné súťaže – juniorské IBU cupy a aj seniorské IBU cupy boli kvôli pandémii do konca roka 2020 zrušené.

Keďže som v najvyššej súťaži bola nováčikom, nemohla som očakávať žiadne zázraky. Najdôležitejšie pre mňa bolo najmä získavanie cenných skúseností, ktoré mi určite pomôžu v nasledujúcich rokoch.

Napriek tomu ma veľmi potešilo 52. miesto vo vytrvalostných pretekoch na 15 kilometrov v talianskej Anterselve. Myslím, že v budúcich rokoch by sa to mohlo zlepšovať. Samozrejme mi táto sezóna ukázala, kde som v porovnaní so svetovou špičkou a kde sa treba zlepšiť.

https://www.instagram.com/p/CIq5AtZJe0y/?utm_source=ig_web_copy_link

Sezóna bola poznačená ako covidivá. Zažili si nejaké zážitky alebo vtipné momenty v súvislosti s testovaním? Alebo ste skôr cítili strach z choroby, ktorá by vás mohla vyradiť na určitý čas z pretekania?

Myslím, že sme necítili ani tak strach, ako skôr rešpekt. Snažili sme sa hlavne dodržiavať opatrenia a zbytočne sa nevystavovať riziku nákazy. Testovanie bolo veľmi dobre zorganizované usporiadateľmi a všetko išlo ako po masle.

Našťastie nás Covid celkom obchádzal. Myslím, že veľkú úlohu na tom hral aj fakt, že sme fungovali v rámci „bubliny“, kde sa pravidelným testovaním včas odhalili infikovaní, ktorí boli potom izolovaní. Aspoň z môjho pohľadu sme sa cítili pomerne bezpečne. Celkovo to hodnotím tak, že aj keď opatrenia boli niekedy otravné, boli účelné.

Kde vidíte najväčší progres medzi prvými pretekmi Svetového pohára v Novom Meste na Moravě pred rokom a striebornou medailou z juniorských majstrovstiev sveta?

Tieto dve podujatia sa len ťažko dajú rovnať. Svetový pohár a pretekanie v ňom je pre mňa ako ešte pre juniorku veľmi náročný. Len veľmi ťažko sa mi podarí solídnejší výsledok. Na top pretekárky sveta v seniorskej kategórii skrátka ešte nestačím.

Moje debutové preteky v NMNM si budem pamätať ešte veľmi dlho. Skončila som takmer posledná po bizarnej streľbe – 0 v ľahu, 5 v stoji.

Minuloročné MSJ tiež nedopadli najlepšie. Vôbec sa mi tam nedarilo. Vtedy by som vôbec nepovedala, že o rok vyhrám striebornú medailu.

Progres môžem pozorovať najmä vo svojej kategórii – so seberovnými. Zlepšenie určite nastalo po bežeckej stránke a strelecky som sa nezhoršila, čo si myslím je obstojné.

https://www.instagram.com/p/CMKVod_Jap4/?utm_source=ig_web_copy_link

Prejdime k vrcholu sezóny – MSJ. Bola medaila naväčším úspechom v kariére?

Striebro z MSJ je nepochybne môj najlepší výsledok. Som nesmierne rada, že sa mi podarilo ukázať hlavne sebe, že roky driny sa vyplatili a neboli zbytočné. Vždy som si priala a dúfala, že raz príde deň, kedy si aj ja na krk zavesím cenný kov. Je to deň, ktorý sa mi vryje do pamäti a na ktorý budem dlho spomínať. Treba veriť, že to nebol môj posledný metál.

Určite ma to vo veľkej miere motivuje do ďalšieho prípravného obdobia. Je teraz však dôležité nezaspať na vavrínoch a pripravovať sa na ďalšie sezóny. Budem už v kategórii ženy, takže treba makať a posúvať svoje limity.

Budúcu sezónu budete patriť k skúsenejším biatlonistkám. Na čom potrebujete najviac zapracovať?

Najviac potrebujem zapracovať na behu a sile. Od jari som trénovala pod vedením reprezentačného trénera žien Lukáša Daubnera, ktorý moju prípravu prevzal po Jaroslavovi Kamenskom, ktorý ma športovo vychoval. Myslím, že za rok som sa v behu zlepšila ale stále je čo vylepšovať.

Zázraky sa nedejú zo dňa na deň a tak verím, že systematickou prácou budem stále napredovať a zlepšovať sa nielen v behu ale aj ostatných faktoroch, ktoré v biatlone hrajú významnú rolu.

Vraveli ste, že teraz máte pred sebou školské povinnosti. Aké sú teda vaše plány na najbližšie dni? Kedy začnete so sústredeniami?

Áno. Momentálne potrebujem zabrať v škole, takže väčšinu mojich dní budú vypĺňať školské povinnosti. Samozrejme pomedzi učenie sa pôjdem prevetrať ešte kým sa dá aj na lyžiach. Potom nasleduje dlhšie tréningové voľno a so sústredeniami pravdepodobne začneme niekedy v júni.

Dovtedy však budeme trénovať v okolí Banskej Bystrici, venovať sa pokojovej streľbe, silovým tréningom, bicyklovaniu a podobne.  

Ďalšie články o biatlone

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera