Štvrtok, 18. júl 2024

Dvaja Slováci v prvej šestke draftu? Slafkovský s Nemcom si ešte nekúpia pivo a cigarety, ale ohurujú v mužskej reprezentácii

Filip Strela Filip Strela 23.04.2021
Foto: Jakub Homoľa

Šimon Nemec bude naisto hrať v NHL v prvej obrane, Juraj Slafkovský bude strieľať 30 gólov za sezónu“. Podobné predpovede samozrejme nikto so zdravým rozumom vyhlasovať nebude, nedočkáte sa ich ani od nás.

Ešte sa môže stať hocičo. Faktom však zostáva, že na Slovensku vyrastajú dva mimoriadne talenty. V posledných dňoch sa predstavili väčšine z piatich miliónov trénerov.

Vysoké hodnotenia

S najnovšími informáciami prichádzajú The Hockey News, renomované zámorské médium. V ich predpokladanej top desiatke pre NHL draft 2022 sa umiestnili dvaja Slováci. Top 10 pritom pokojne môžeme vymeniť za Top 6. Šimon Nemec obsadil zemiakovú pozíciu, Juraj Slafkovský uzatvára elitný poltucet.

Milujem ho. Je trochu nižšieho vzrastu, ale korčuľovanie, hokejové myslenie, pohyblivosť, obojsmerná hra, všetko to má. Je naozaj všestranný. Prináša ofenzívny element, rýchlo sa dostáva k puku a nie je mäkký, v žiadnom slova zmysle,vyznáva nemenovaný skaut lásku Šimonovi Nemcovi.

Zoznam článkov, kde sme o Nemcovi písali my, sme rozšírili na

V posledných dňoch však púta pozornosť najmä jeho vyšší rovesník.

Dá aj futbalový gól

Bol naozaj dobrý v slabšom tíme na MS U20. Mohol by viac využívať svoju silu a zlepšiť zakončenie, ale hneď ako naskočil, zanechal výraznú stopu,“ vyjadruje sa skaut o Jurajovi Slafkovskom.

Marián Gáborík tento rok stráca rekordy ako Igor Matovič dôveru občanov. O ďalší ho v stredu obral Slafkovský, ktorý sa vo veku 17 rokov a 22 dní stal najmladším hráčom v histórii slovenskej seniorskej reprezentácie.

Históriu neprepísal (To je logický nezmysel, ktorý by sa slovenské médiá mohli odnaučiť používať. Ak chcete poznať skutočné prepisovanie histórie, prečítajte si o čínskom režime). Stále však ide o naozaj mimoriadny výkon. Len ťažko sa bude „prepisovať“ niekomu ďalšiemu.

Nutno podotknúť, že Slafkovského prvý gól vypracoval ďalší mladík Samuel Kňažko (18), klubový spoluhráč z TPS Turku. Urastený Košičan však zhrabol zaslúženú odmenu, keďže podal výborný výkon. Už v prvej mužskej tretine sa prezentoval peknou akciou.

Slafkovský odohral minulý víkend výborný dvojzápas proti českej dvadsiatke. Strelil tri hokejové góly, pripísal si tri asistencie (oficiálne mu zapísali dve) a volejom si vypýtal miesto na problémovom hrote futbalovej reprezentácie.

Nakoniec ho zavolali do tej hokejovej. Craig Ramsay si vypýtal do „áčka“ trojicu Kňažko – Nemec – Slafkovský, ktorá má dohromady menej rokov než Nicole Kidman, Julie Roberts alebo Vin Diesel. Všetci mladíci hrali veľmi dobre a určite pozitívne prekvapili, hoci nerobia šialenosti ako Dom v posledných dieloch série Rýchlo a zbesilo.

Nemec v Nitre, kde si zahrá Slafkovský?

Duo sedemnásťročných má určite šancu aj na majstrovstvá sveta, čím by sa stali jednoznačne najmladšími Slovákmi v histórii šampionátu. Na MS ešte nikdy nehral slovenský hokejista, ktorý by si po tréningu nemohol legálne kúpiť pivo a cigarety. Účasť na dospelom šampionáte by Jurajovi Slafkovskému a Šimonovi Nemcovi jednoznačne zvýšila draftový kredit.

Pre oboch mladíkov prichádza jeden z najdôležitejších rokov v kariére. Vstupujú do draftovej sezóny, na ktorej konci si ich vyberú kluby z NHL. Špecializované weby sú s predpoveďami zatiaľ opatrné. Scott Wheeler z The Athletic vydal rebríček Top 22 pre draft ´22, kde sa nachádzajú obaja Slováci. Medzi honourable mentions sa dostal aj Filip Mešár. Tento aj spomínaný počin od The Hockey News ukazuje, že mladíci sú na radare zámorských skautov.

Nemec sa rozhodol ešte rok zostať v Nitre, čo je výborná správa pre Tipos Extraligu, hráčov rozvoj aj kasu Corgoňov. Mužský hokej ho výrazne posunul vpred, môže to ukázať aj v ďalšom ročníku. Panujú však obavy, či naňho slovenská extraliga nebude mať efekt „Bermudského trojuholníka“ a z radaru nezmizne. Príbeh kanadského supertalentu Brandta Clarka ale ukazuje, že pre kvalitu sú skauti ochotní byť aj v Detve či Miškovci.

O Slafkovského pôsobisku pre najbližší ročník sa zatiaľ veľa nevie. Mladík strávil posledné dve sezóny vo fínskom TPS Turku, je však otázne, či chce naďalej pokračovať v juniorke. Verím, že sa aspoň niekto z môjho klubu pozeral a mohol by som dostať šancu aj medzi mužmi,hovoril po prvom reprezentačnom zápase.

Slafkovský: Musím zostať pokorný

Bez ohľadu na ich draftové umiestnenie či budúcoročné pôsobisko je jasné, že Slovensku vyrastajú talenty mimoriadnych rozmerov (Slafkovský aj doslova, v sedemnástich meria 193 cm a váži 99 kg). Podobnú nádej nevliali naše talenty slovenským fanúšikom už dlho. Do NHL, či len do draftu však majú ešte veľmi ďaleko. Preto treba byť s očakávaniami opatrní a trpezliví a talenty sa musia naďalej rozvíjať.

Slovensko už zažilo veľa Marekov Tvrdoňov, Štefanov Ružičkov, Martinov Réwayov, Patrikov Koyšov či Stanislavov Laščekov. Nemec so Slafkovským však pôsobia oveľa nádejnejšie a ukazujú, že v hlavách to majú usporiadané. Najlepšie to hodnotí sám Juraj Slafkovský. „Teší ma to, ale ostávam nohami na zemi. Nelietam v oblakoch. História pozná viacero talentov, ktorí neskôr vyhoreli a nič nedokázali. Musím zostať pokorný a naďalej na sebe tvrdo pracovať,povedal mladý Košičan pre Denník Pravda.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera