Streda, 24. apríl 2024

Fantastická Petra Vlhová obhájila striebro z alpskej kombinácie

FOTO TASR/AP

Slovenka Petra Vlhová v pondelňajších pretekoch majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní vybojovala prvú medailu pre Slovensko. Po dvoch kolách alpskej disciplíny v Cortine d’Ampezzo sa umiestnila na striebornom stupienku.

Preteky suverénne vyhrala americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová. Tretie miesto obsadila Michelle Gisinovou zo Švajčiarska.

Alpská kombinácia žien mala priniesť prvé dekorácie na šampionáte, ale prinesie až piatu kolekciu medailí. Poveternostné rošády odsunuli štart súťaže zjazdárskej všestrannosti o týždeň, na pondelok 15. februára. Pôjde sa v pôvodnom formáte, no v zmenených časoch, ženy začali super-G o 9.45 h, slalomové kolo absolvovali o 14.10 h.

Vlhová ako favoritka

Kým pred týždňom bola hlavnou favoritkou slovenská lyžiarka Petra Vlhová, po špeciálnej súťaži superobrovského slalomu je ňou skôr Američanka Mikaela Shiffrinová. K dvojici hlavných ašpirantiek na titul sa pridáva aj Švajčiarka Michelle Gisinová.

Kombinácia je súťaž, akú Vlhová absolvovala doteraz pomerne zriedkavo, premiérovo piatym miestom na ZOH 2018, o niekoľko dní neskôr 3. miestom na podujatí SP. Vlani dvakrát v SP nedokončila, ale medzitým na MS získala pre Slovensko historicky prvú individuálnu medailu. Zo strieborného stupienka jej k titulu chýbali centimetre vo vyjadrení troch stotiniek sekundy. Zvíťazila Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá aj v Cortine patrila medzi spolufavoritky, spolu s talianskymi stálicami Federicou Brignoneovou a Martou Bassinovou.

Celkovo sa teda predstavilo až šesť pretekárok, u ktorých by zlatá medaila neznamenala žiadne prekvapenie.

Super-G

Trať na zjazdovke Olympia delle Tofane bola omnoho priamejšia ako v špeciálnej súťaži superobrovského slalomu. Vlhová štartujúca s číslom 26 si dobre viedla aj pri dlhších rozstupoch medzi bránkami. Vyvarovala sa akejkoľvek chyby, ktorá by zmarila jej medailové šance pred slalomovou časťou.

Stále som v hre. Bude to tesné, slalom rozhodne. Budem musieť ísť naplno, dám do toho všetko a uvidíme, čo z toho bude,” povedala Vlhová pre ČT sport.

Hneď po 25-ročnej Slovenke sa na trať vydala Shiffrinová, ktorá predvádzala čisté oblúky a ťažila predovšetkým z precíznej vrchnej pasáže.

V porovnaní s ďalšími top slalomárkami zimy si vypracovala najlepšiu východiskovú pozíciu. Na Vlhovú získala 34 stotín, medzi nimi bola úradujúca olympijská šampiónka Michelle Gisinová zo Švajčiarska, ktorá na piatom mieste stratila na Shiffrinovú dve desatiny a pred Vlhovou mala náskok 0,14 s.

Po super-G zo siedmeho miesta

Slovenská lyžiarka figurovala po super-G do alpskej kombinácie na siedmej priečke. Za vedúcou Taliankou Federicou Brignoneovou zaostávala o 40 stotín sekundy. Priebežne druhá bola ďalšia domáca reprezentantka Elena Curtoniová (+0,01 s) a na tretiu pozíciu sa zaradila Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá zaostala iba o 0,06 s.

Brignoneová je s piatimi víťazstvami v pretekoch Svetového pohára najúspešnejšia aktívna lyžiarka v súťaži alpskej všestrannosti. Na medzičasoch síce zaostávala za dovtedy vedúcou Češkou Ester Ledeckou, no išla čisto a v cieli sa dostala do zelených čísiel a potvrdila svoju príslušnosť k okruhu spolufavoritiek.

Slalom

V slalomovej časti šli lyžiarky v opačnom garde ako pominulé roky v súťažiach alpskej disciplíny. Na zjazdovku sa ako prvé dostali pretekárky, ktoré po super-G figurovali na najvyšších miestach.

Petra Vlhová štartujúca s číslom 7 mala informácie, ako išli jej najväčšie konkurentky Shiffrinová aj Gisinová. Trať bola veľmi ľadová, organizátori na jej úpravu použili hektolitre vody.

Ako prvá vyštartovala Federica Brignoneová, ktorá sa dostala iba do štvrtej bránky. Na ľade podkĺzla a vypadla. Do cieľa prišla prvá až Elena Curtoniová. Talianka, ktorá je prevažne zjazdárka sa na čele dlho neudržala.

Mikaela Shiffrinová si niesla so sebou manko šiestich stotín sekundy zo superobrovského slalomu, ktoré zmazala hneď na začiatku. Predviedla vynikajúcu jazdu s citom pre oblúk. Jej náskok v cieli činil viac ako dve sekundy.

Prvou vážnou súperkou pre Američanku bola Michelle Gisinová. Švajčiarkina strata sa postupne nabaľovala až na konečných 90 desatín sekundy, čím sa predbežne zaradila na druhé miesto.

Petra Vlhová šla agresívne vrchnú časť trate, v spodnej začala postupne strácať. V cieli sa zaradila tesne pred Michelle Gisinovou a obhájila striebornú medailu z majstrovstiev sveta 2019.

O náročnosti trate svedčí fakt, že preteky dokončilo iba 16 lyžiarok. “Spravili z toho ľadové klzisko a ja som si zabudla korčule,” uviedla v rozhovore pre ČT sport Ester Ledecká.

Shiffrinovej šieste zlato

Mikaela Shiffrinová získala deviatu medailu z majstrovstiev sveta, z toho šiestu najcennejšiu. Premiérovo triumfovala v súťaži alpskej všestrannosti. Štyrikrát za sebou opanovala slalom, v Are pridala aj víťazstvo v super-G, v ktorom v Cortine získala bronz.

Som veľmi šťastná, že sme sa rozhodli dať alpskú kombináciu do programu. Podarila sa mi skvelá jazda. Zjazdovka bola veľmi dobre pripravená, ale bol to skôr slalom špeciál ako kombinačný slalom. Bol to naozajstný boj,” uviedla americká reprezentantka tesne po dojazde poslednej pretekárky do cieľa.

Vlhovej cinkla piata medaila

Dvadsaťpäťročná slovenská reprezentantka si vybojovala štvrtý individuálny kov zo svetových šampionátov, pred dvoma rokmi vo švédskom Are brala kompletnú medailovú zbierku vrátane striebra v kombinácii. Na konte má aj striebro v tímovej súťaži z MS 2017 vo švajčiarskom St. Moritzi.

Medaila je medaila a veľmi sa z toho teším. Mikaela bola dnes perfektná v oboch disciplínach. Získať medailu je veľmi ťažké. Som šťastná, že ju mám. V super-G som podala zo seba maximum. V slalome som sa trošku trápila a nešla tak ako chodím. Vedela som, že trať na slalom bude ťažká. Ostatné pretekárky mali problém, ja som sa snažila tomu vyvarovať,” opísala svoje pocity pre kamery ČT sport Petra Vlhová.

Šancu na rozšírenie medailovej zbierky má v technických disciplínach. Už zajtra je na programe súťaž paralelného slalomu.